WORLD TAEKWONDO ACADEMY - MAPLE GROVE

6463 Sycamore Court N | Maple Grove, MN 55369

The Maple Grove/Plymouth location is conveniently located off 494 and Bass Lake Rd. The dojang features nearly 10,000 sq. ft. including an After School Room, Study Room, 2 large padded training floors, large viewing area, Wifi, complimentary coffee, sport court (basket ball court) and more.


​Grandmaster Eui Yong Lee

GMLee.jpg

Place of Birth: Minneapolis , Minnesota
Hobbies: Sports, Wakeboarding, Snowboarding, Coaching, Traveling, Training and spending time with the family.

Grandmaster Eui Lee started Taekwondo at the age of 4 under his father Grandmaster Lee. Grandmaster Lee is the most successful TaeKwonDo athlete in the midwest area and the only professional Taekwondo athlete in Minnesota. During his 30 years of training he has learned how to incorporate structure and discipline while having fun with the students. Come and see how his classes stand out from the rest and why so many people are training at the World Taekwondo Academy!

Grandmaster Lee's Accomplishments:

  • Minnesota Taekwondo State President
  • Certified 7th degree black belt
  • Randy Shaver Cancer Research Community Fund Board Member
  • Certified CrossFit Trainer C.P.R Certified
  • Personal Trainer to Professional Athletes
  • Undefeated State Champion
  • USA Taekwondo Certified Referee
  • Purple Belt in Brazilian Jiu Jitsu
  • 2011 Coach of the Year

2012 

  • Olympic Coach

2006 - Present

  • U.S. National Team Coach

2005

  • Peak Performance Coach
  • Member of Team Miami

2002

  • U.S. National Champion

2001

  • Bronze - U.S. Nationals
  • Gold - Puerto Rico Open

2000

  • Pro TaeKwonDo Athlete
  • U.S. National Champion

1999

  • Bronze - U.S. Nationals

1998

  • Silver - Spain Open
  • Instructor of the Year by USA TaeKwonDo
  • U.S.A. Cup Champion
  • Bronze - U.S. Open

1996

  • Resident athlete at the United States Olympic Training Center, Colorado Springs
  • Bronze - U.S. Open

1995

  • U.S. National Champion

1994

  • U.S. National Collegiate Team member

1993

  • U.S. National Collegiate Champion

1991

  • Bronze - U.S. Collegiate Nationals
  • Bronze - U.S. Nationals


Coaching Experience:

2015

  • World Cup Mexico City, Mexico
  • World Championships, Chelyabinsk, Russia

2014

  • Jr. World Championships, Taipei CIty, Taipei
  • Cadet World Championships, Baku, Azerbaijan

2013

  • Jr. Pan Am Championships, Quertaro, Mexico

2012

  • London Olympics
  • Jr. World Championships, Sharm El Shiek, Egypt

2011

  • Junior Pan American Championships, Las Vegas U.S.A.
  • World Championships, Gyeongju, Korea

2010

  • Junior World Championships, Mexico

2009

  • Junior Pan American Championships, El Salvador
  • World Championships, Denmark

2008

  • Junior World Championships, Turkey

2007

  • World Championships, China
  • World University Games, Thailand

2006

  • World Junior Championships, Vietnam

Master Jones

Birthday: May 27th
Place of Birth: Minnesota
Hobbies: Rollerblading, reading, camping, music, biking

Accomplishments
  • 4th Degree Master Black Belt
  • Multiple Medalist - USA Taekwondo National Championships in weapons
  • Gold Medalist US Open Hanmadang in weapons
  • Bronze Medalist in pairs Poomsae at USA Taekwondo National Championships
  • Multi Medalist USA Taekwondo National Championships in Demonstration Team
  • Certified Kali for kids instructor
  • Demonstration Team and Weapons Team Coach
  • 2nd Dan Kukkiwon.

MR. ASHTIN Gulyard

Birthday: July 14th
Place of Birth: Minnesota
Hobbies: Basketball and Reading

Accomplishments
  •  2016 USA Collegiate National - Bronze
  • 3rd Degree Black Belt
  • PEAK Performance Team Member
  • Associates in Education
  • Honors Graduate - Maple Grove

MS. ALAYNA Alwan

Birthday: January 14th
Place of Birth: Minnesota
Hobbies: Taekwondo, muay thai, jiu jitsu and boxing

Accomplishments
  • 2nd Degree Black Belt
  • Peak Performance Team Member
  • Instructor
  • 15 Years of Taekwondo Experience
  • 2 Years Muay Thai
  • 2 Years Boxing
  • 2011 - National Championships Bronze Medal Winner

Mr. Zach Budde

Birthday:
Place of Birth: Minnesota
Hobbies: 

Accomplishments
  • Valedictorian
  • 4th Dan Black Belt
  • Youngest to attain the 4th Dan - 19 years old
  • Jr. USA National Team Member
  • USA Youth Olympic Team Member
  • USA Collegiate National Team Member
  • 2015 USA Cris Canning Award winner (top athlete, student, and community service)
  • Member of the ROTC

Mr. Adam

Birthday: February 15th
Place of Birth: Nigeria
Hobbies: Soccer, working with kids, running, movies

Accomplishments
  • Member of the Nigerian National Team
  • Youngest to ever win Nationals in Nigeria (age 15)
  • Youth Olympic Team Member
  • Commonwealth Gold Medial Winner - Scotland
  • PEAK Performance Team Member
  • Instructor
  • 2nd Degree Black Belt

Mr. Travis Wissbroeker

Birthday: June 24th
Place of Birth: Minnesota
Hobbies: Taekwondo, Crossfit and Kettle Bells

Accomplishments
  • 3rd Degree Black Belt
  • Gold Medal - US Open
  • USAT National Championships - Bronze (Junior Division)
  • USAT National Championships - Silver (Senior Division)
  • Senior Team Trials Competitor
  • Crossfit Level I Certified
  • WKC Certified
  • Crossfit Level I and II Olympic Lifting Certified
  • Crossfit PowerLifting Certified

MR. HAYDEN

Birthday: March 5th
Place of Birth: Minnesota
Hobbies: Reading, gaming, socializing
Education: Computer Science - Wisconsin Stout

Accomplishments
  • 3rd Degree Black Belt 
  • Weapons Instructor
  • Member of the National Demo Team

MS. OLIVIA KETTLESON

Birthday: June 8th
Place of Birth: Minnesota
Hobbies: Scuba diving, horse back riding

Accomplishments
  •  2nd Degree Black Belt
  • Demo Team Member
  • 2014 WTA Student of the Year award

Lexi Wiome

Birthday: May 27th
Place of Birth: Minnesota
Hobbies: Spending time with friends and family, playing lacrosse and cheerleading

Accomplishments
  • 3rd Degree Black Belt
  • Former Peak Performance Team Member
  • Varsity Lacrosse Player
  • Varsity Cheerleader

JR. LEADER - ALASAN ANN

Birthday: September 29th
Place of Birth: Minnesota
Hobbies: Basketball, Reading and Video Games

Accomplishments
  • 2nd Degree Black Belt
  • Peak Performance Team Member
  • National Demo Team
  • 2014 Cadet National Champion
  • 2014 USA National Team Member
  • 2015 US National Jr. Silver Medalist

JR. LEADER - LILY HOFFMAN

Birthday: September 16th
Place of Birth: Minnesota
Hobbies: Orchestra (cello), taekwondo, spending time with family, art 

Accomplishments
  • Black Belt
  • Junior Leader
  • Peak Poomsae Team Member
  • Weapons Team Member
  • National Demo Team Member
  • 2013 Female Student of the Year
  • 2015 Jr. Leader of the Year
  • 2016 US Open Poomsae Pairs Freestyle Bronze Medalist
  • A "Honor" Roll

JR. LEADER - LILLY DOSCH

Birthday: May 25th
Place of Birth: Yue Yang City, China
Hobbies: Fishing, go cart racing, hanging out with friends

Accomplishments
  • 1st Degree Black Belt
  • National Demo Team Member
  • 2011 Demo Team Athlete of the Year Award Winner

JR. LEADER - BEN PETTINGELL

Birthday: September 24th
Place of Birth: Minnesota
Hobbies: Taekwondo, orchestra, track, spending time with family and friends

Accomplishments
  • Black Belt
  • Peak Performance Team Member
  • 2015 - U.S. Open Gold Medal Winner
  • Junior Leader
  • "A" Honor Roll Student

JR. LEADER - NOAH PETTINGELL

Birthday: May 27th
Place of Birth: Minnesota
Hobbies: Taekwondo, Spending time with family, Basketball & Orchestra

Accomplishments
  • Black Belt
  • Peak Performance Team Member
  • "A" Honor Roll Student

JR. LEADER - HANNAH PETTINGELL

Birthday: July 19th
Place of Birth: Minnesota
Hobbies: Taekwondo, bass, soccer, family and friends

Accomplishments
  • Black Belt
  • Junior Leader
  • Poomsae Grandchampion
  • Peak Performance Team Member
  • 2012 - Bronze - National Championships
  • 2013 - Silver - National Championships
  • "A" Honor Roll Student

JR. LEADER - SANJANA

Birthday: February 6th
Place of Birth: Minnesota
Hobbies: Reading, violin, weapons class

Accomplishments
  • 1st Degree Black Belt
  • Straight "A" Student
  • 2015 Nominee Finalist

JR. LEADER - GEORGE LYU

Birthday: October 26th
Place of Birth: Minnesota
Hobbies: Pokemon, Piano, Chess

Accomplishments
  • 1st Degree Black Belt
  • Weapons Training
  • Honor Roll Student

JR. LEADER - BRAHIMA ANN

Birthday: August 4th
Place of Birth: Minnesota
Hobbies: Basketball, video games, music

Accomplishments
  • 1st Degree Black Belt
  • Peak Performance Team Member
  • National Team Member
  • 2013 - U.S. Youth National Champion

JR. LEADER - MATT NELSON

Birthday: January 16th
Place of Birth: Kiev, Ukraine
Hobbies: Hunting, biking and lacrosse

Accomplishments
  • 3rd Degree Black Belt
  • Peak Performance Team Member
  • Honor Roll Student
  • 2012 - Bronze Medalist U.S. Junior Nationals

JR. LEADER - QUINN TROUT

Birthday: September 10th
Place of Birth: Minnesota
Hobbies: Draw, swimming, playing video games and gaming

Accomplishments
  • 2nd Degree Black Belt
  • Straight "A" Student
  • Peak Performance Team Member

JR. LEADER - JUSTIN KETTLESON

Birthday: February 6th
Place of Birth: Minnesota
Hobbies: Working on computers, experimenting, hanging out with friends

Accomplishments
  • 2nd Degree Black Belt
  • Demo Team Member
  • Weapons Training
  • 2015 WTA Black Belt of the Year award

JR. LEADER - IMMANUEL DUNLAP

Birthday: December 7th
Place of Birth: Minnesota
Hobbies: Video games, food, trumpet

Accomplishments
  • 1st Degree Black Belt
  • Honor Roll Student
  • Peak Performance Team Member
  • Kansas City Class Grand Champion Winner

JR. LEADER - ROSS CHINN

Birthday: August 1st
Place of Birth: Minnesota
Hobbies: Taekwondo, singing, piano, spending time with family and friends

Accomplishments
  • Black Belt
  • Junior Leader
  • Peak Performance Team Member
  • Peak Poomsae Team
  • 2015 - Gold Medal at PanAmerican Open

JR. LEADER - LAUREN LEE

Birthday: February 12th
Place of Birth: Minnesota
Hobbies: Taekwondo, soccer, art, swimming, spending time with friends and family

Accomplishments
  • 2nd Degree Black Belt
  • Peak Performance Team Member
  • Straight A Student
  • 2016 - Canada Open Silver Medalist
  • 2015 - Athlete of the Year
  • 2015 - AAU Nationals Gold Medal Winner
  • 2015 - USAT Nationals Gold Medal Winner
  • 2014 - US Open Silver Medal Winner
  • 2014 - PanAmerican Open Silver Medal Winner
  • 2014 - Canada Open Silver Medal Winner

JR. LEADER - SATHAVY WELDON

Birthday: March 4th
Place of Birth: Minnesota
Hobbies: Piano, basketball, soccer, painting, drawing

Accomplishments
  • 2nd Degree Black Belt
  • Junior Leader
  • Peak Performance Team Member
  • 2011 - TLC athlete of the year
  • 2011 - Gold - USAT National Championships - Sparring 
  • 2011 - Gold - USAT National Championships - Poomsae
  • 2011 - Bronze - USAT National Championships - Board Breaking
  • 2012 - Silver - USAT National Championships - Sparring
  • 2013 - Silver - USAT National Championships - Sparring
  • 2014 - Bronze - USAT National Championships - Sparring
  • 2014 - Athlete of the year
  • 2015 - Bronze - USAT National Championships - Sparring
  • 2015 - Bronze - Youth Pan Am Bronze - Sparring

JR. LEADER - Sophie Olmscheid

Birthday: April 14th
Place of Birth: Minnesota
Hobbies: Taekwondo, singing, piano, snowboarding, drawing and spending time with family and friends

Accomplishments
  • Black Belt
  • Junior Leader
  • PEAK Performance Team Member
  • 2 time Poomsae Grandchampion
  • 2015 - Junior PanAmerica Sparring Champion
  • 2015 - Athlete of the Year
  • 2016 - Canada Open Champion

JR. LEADER - AVA LEE

Birthday: April 4th
Place of Birth: Minnesota
Hobbies: Taekwondo, art, swimming and running

Accomplishments
  • Black Belt
  • Peak Performance Team Member
  • 2015 - USAT National Championships Gold Medal Winner
  • 2014 - Canada Open Gold Medal Winner
  • 2013 - Canada Open Gold Medal Winner
  • 2015 - Athlete of the Year

JR. LEADER - SOPHIA FOKAS

Birthday: December 21st
Place of Birth: Canada
Hobbies: Taekwondo, drawing/painting, cello

Accomplishments
  • Black Belt
  • Junior Leader
  • Peak Performance Team Member
  • Nationals Competitor
  • State Champion in Sparring
  • Grandchampion in poomsae
  • 2 Golds in Tournament of Champions - Chicago

JR. LEADER - BRANDON WAGNER

Birthday: September 3rd
Place of Birth: Minnesota
Hobbies: Math, fishing, going to my grandparents

Accomplishments
  • 1st Degree Black Belt
  • Member of the Continental Math League
  • Peak Performance Team Member

Mrs. Cheri Lee

Program Director/After School Program Director

  • 1st Degree Black Belt
  • Masters in Teacher Leadership University of MN.
  • Licensed Special Education Teacher-K-12 St. Cloud St. University
  • Over 10 Years Teaching experience in St. Louis Pk. and Osseo area Schools

Aaron McCoy

Birthday: March 15th
Place of Birth: Illinois
Hobbies: Video games, basketball, football, hanging with friends

Accomplishments
  • Won Gold at inner school State Tournament
  • Demo Team member
mg_schedule.jpg

Schedule a tour of one of our dojangs (Schools)!

We would love to invite you to visit one of our conviently located Dojangs. Receive a tour, meet staff members and watch a class in action!

Proud members and supporters of: